7 grudnia 2005 roku zakończyła się debata na temat dróg rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw IT na Dolnym Śląsku. Wzięli w niej udział przedstawiciele ponad 20 wrocławskich firm działających w branży informatycznej oraz Sławomir Najnigier, wiceprezydent Wrocławia, reprezentanci miasta, urzędu marszałkowskiego, izb gospodarczych i wyższych uczelni. Debatę prowadziła Ada Kondratowicz, redaktor naczelna Biznesu Wrocławskiego.
Czy Dolny Śląsk ma szansę stać się polską Doliną Krzemową? To pytanie powracało wielokrotnie podczas dyskusji. Sen o dolinie czy rzeczywistość – rozpoczęła debatę Ada Kondratowicz. Dolina Krzemowa to tysiące małych firm, a nie jedna spółka z o.o. – zauważył Witold Kilijański, prezes Cotrolling Systems.
Nie zabrakło emocji. Przedstawiciele małych i średnich firm zwracali uwagę na brak programów unijnych i regionalnych, które brałyby pod uwagę mniejszych partnerów. Nie możemy obrażać się na procedury – tłumaczyła Janina Woźna, dyrektor biura rozwoju gospodarczego UM. Możliwości współpracy w ramach realizowanych programów unijnych deklarował Zbigniew Sebastian z Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.
Początek debaty pokazał, że mówimy innymi językami, że trudno nawiązać konstruktywny dialog między urzędami i małym biznesem. Ostatecznie jednak przełamaliśmy kryzys i sądzę, ze debata przyniosła wiele dobrego wszystkim uczestnikom – podsumowuje Marta Przewłocka z Power Media, organizator debaty.
Pojawiły się wspólne pomysły i pozytywne rozstrzygnięcia. Biuro Rozwoju Gospodarczego UM będzie wspierać firmy IT w przygotowaniu wspólnej ekspozycji na targi CeBIT w Hanowerze. Do współpracy przy organizacji Futuraliów przedsiębiorców IT zaprosiła Hana Cervinkova z Convention Bureau – Wrocław. Wiceprezydent Sławomir Najnigier poinformował o planach związanych z rozwojem Wrocławskiego Parku Technologicznego. Ma się on powiększyć do 100 tysięcy metrów kwadratowych. Niewykluczone jest dedykowanie odrębnego subcentrum działalności IT. Profesor Maciej Chorowski, prezes WPT był zainteresowany pomysłem przedstawicielstwa Parku w Warszawie. Mogłyby korzystać z niego firmy IT, dla których stolica jest niezwykle ważnym rynkiem sprzedaży usług.
Najważniejszym wyzwaniem okazała się integracja małych i średnich firm IT. Nie zorganizowani nie mają racji – zwracał uwagę wiceprezydent Najnigier. Organizatorzy debaty zapowiadają kolejne spotkania branży IT. Na potrzeby sprawnej komunikacji z zainteresowanymi firmami powstała strona it.wroclaw.pl . Oprócz informacji będzie zamieszczony tam formularz zgłoszeniowy dla firm IT zainteresowanych podjętą inicjatywą.

Komentarze są zamknięte.

Kontakt

IFIRMA SA
ul. Grabiszyńska 241B
53-234 Wrocław

tel.: +48 71 769 43 00
fax: +48 71 321 00 16
e-mail: office@ifirma.pl

KRS: 0000281947
NIP: PL-898-16-47-572
REGON: 931082394
Nasz profil na Google+

Nasze certyfikaty