W Polsce coraz trudniej znaleźć dobrego informatyka. Jak sobie z tym radzi Iza Bieńkowska HR Manager w firmie Power Media?

Konkurencja w naszej branży jest ogromna, więc firmy zaciekle walczą o każdego fachowca. Działamy na Dolnym Śląsku, który przeżywa boom inwestycyjny. Stale przybywa chętnych na produkowane przez nas oprogramowanie i użytkowników naszego internetowego portalu księgowo-finansowego. Dlatego ciągle musimy powiększać zespół. W ubiegłym roku przyjęliśmy 200 osób, w tym już kilkudziesięciu nowych pracowników. Do końca roku chcemy zatrudnić jeszcze setkę. Rekrutacja trwa bez przerwy. Ale mamy duże problemy ze znalezieniem chętnych do pracy.

Wielu potencjalnych kandydatów podkupuje nam konkurencja. Informatycy wyjeżdżają także do pracy za granicę, gdzie osoby z ich specjalnością zazwyczaj szukają pracy nie dłużej niż miesiąc. Zarobić natomiast mogą nawet sześciokrotnie więcej niż w Polsce.

Nasz dział personalny ma niezwykle trudne zadanie, bo nie możemy oferować dużo lepszych płac niż inne firmy informatyczne. Wojna na płace wywołałaby bowiem wzrost kosztów funkcjonowania i w rezultacie zniechęcałaby klientów. Często są nimi inwestorzy zagraniczni, którzy wybrali Dolny Śląsk m.in. Ze względu na niskie koszty obsługi przedsiębiorstw.

Próbujemy zdobyć pracowników innymi metodami. Zdecydowaliśmy się przyspieszyć okres rekrutacji, by nie dać konkurencji czasu na przeciąganie informatyków do siebie. Na spotkanie z osobą, która szuka pracy, nasi konsultanci umawiają się jeszcze tego samego dnia, kiedy do firmy wpłynie jej CV. Po rozmowie od razu decydujemy się, czy ją zatrudnić. Wcześniej rekrutacja trwała nawet dwa tygodnie.

Staramy się budować wizerunek atrakcyjnego pracodawcy. Postawiliśmy na sport, bo średnia wieku naszych pracowników nie przekracza 27 lat. Dofinansowujemy bilety na basen, siłownię i salę gimnastyczną. Oferujemy pakiet medyczny i dopłaty do posiłków. Chcemy zmienić siedzibę na nowoczesny budynek, który bardziej będzie się kojarzył z zaawansowanymi technologiami niż nasza obecna centrala w kamienicy.

Sami wyszukujemy kandydatów na pracowników. Sięgnęliśmy nawet po osoby, które jeszcze się uczą – studentów IV i V roku kierunków informatycznych. Wcześniej nie zatrudnialiśmy ich, bo pracownik student to masa kłopotów. Nie jest elastyczny, nie może na kilka miesięcy wyjechać na kontrakt za granicę i trzeba mu dawać wolne na egzaminy. Ale nie mamy innego wyboru.

Newsweek

Komentarze są zamknięte.

Kontakt

IFIRMA SA
ul. Grabiszyńska 241B
53-234 Wrocław

tel.: +48 71 769 43 00
fax: +48 71 321 00 16
e-mail: office@ifirma.pl

KRS: 0000281947
NIP: PL-898-16-47-572
REGON: 931082394
Nasz profil na Google+

Nasze certyfikaty